cze 302013
 

Utracone zaufanieZwiązek dwóch osób, niezależnie od tego czy jest to związek partnerski, czy sfinalizowany, aby miał siłę przetrwania musi być postawiony na solidnych fundamentach. Dla związków fundamentami takimi są: miłość, wzajemne wsparcie w trudnych chwilach oraz zaufanie. Jeśli któryś z tych filarów zostanie nadszarpnięty, to wówczas cała konstrukcja związku zostanie nieodwracalnie naruszona. Zaufanie w związku to kluczowa sprawa odpowiedzialna za całą jego egzystencję. Niemożliwe są idealne stosunki z partnerem bez darzenia go zupełnym zaufaniem, dlatego warto o tym pamiętać przed zrobieniem czegoś, co będzie uważane przez niego za zdradę, nie tylko fizyczną, ale i moralną.

Charakter partnera jest sprawą znaczącą, ponieważ w przypadku okazywania nadmiernej zazdrości lub kiedy jeden z partnerów uważa za swoją własność stronę przeciwną, charakter ten jest odpowiedzialny za nieumyślne powody do kłótni i wyobrażania sobie zdrad lub flirtów. Partner zbyt zazdrosny, nie widząc żadnego problemu w swojej zazdrości, podświadomie traci rzeczywisty obraz zdarzeń, powolnie pozbawiając samego siebie stuprocentowego zaufania wobec partnera. W takich sytuacjach strona przeciwna zdając sobie doskonale sprawę z powagi sytuacji powinna unikać sytuacji, kiedy to partner posądzi ją o zdradę, flirt czy uwodzenie innej osoby. Na dłuższą metę może być to nie do zniesienia, ale to pozostawmy do decyzji obu partnerów.

Braku zaufania w związku można uniknąć, a nawet powinno się podsycać jego działanie. Związek opiera się na koligacji ze sobą dwóch osób i wymaga znajomości cech charakteru, upodobań i wyznawanych wartości moralnych drugiej ze stron. Partnerzy dokładnie wiedzą, co nie podoba się ich współpartnerom i czego powinni uniknąć, aby nie wzbudzać w nich braku zaufania. Zażegnując problem braku zaufania i starając się nie dopuścić do takiej sytuacji, żaden z partnerów nie stanie przed problemem: jak żyć w związku, w którym nie wierzymy partnerowi? Życie często jednak pisze własny scenariusz i sprawia, że harmonia życia w związku zostaje naruszona. Wywołać to mogą flirt z innymi osobami, bądź romanse. Ewidentna zdrada fizyczna to najbardziej spotykany powód zaniku braku zaufania względem partnera. Niestety, jeśli już do niego dojdzie, strona decydująca o związku – ta zraniona ma dwa wyjścia.

Pierwsze, bardziej drastyczne to rozstanie z partnerem, a drugie to pogodzenie się ze zdradą i powolne odbudowywanie więzi partnerskich. Czy jest to możliwe? Decydują o tym czynniki, które są w gestii obu stron związku i to obie ze stron muszą tego naprawdę chcieć i starać się o to. Dając ponowną szansę dla trwałości związku partnerzy decydują się z jednej strony na wybaczenie, a z drugiej na wzięcie na swoje barki odpowiedzialności za swoje czyny. Partner, który jest odpowiedzialny za zanik zaufania w związku powinien sobie zdawać sprawę, że jest on osobą obwinianą, której tak łatwo się nie przebaczy. Doświadczenie pokazuje, iż nie zdobędzie on stuprocentowego zaufania drugiej osoby – partnera życiowego przez wiele lat, a może już nigdy. Walką może jednak odbudować więzi z partnerem wykazującym chęci do współpracy i ponownego odbudowania związku partnerskiego. Trzeba zaznaczyć, że za zdradę odpowiedzialną za utratę zaufania względem partnera nie uważa się jedynie zdradę fizyczną. Kontekst ten odnosi się także do kłamstwa wobec partnera dotyczącego finansów, ważnych spraw rodzinnych, przeszłości i diametralnie wszystkiego tego, co dotyczy jednego z parterów, a co zostało przez niego ukryte. Gdyby usilne starania odbudowy zaufania nie przynosiły skutków warto wypróbować terapii z osobą kompetentną w temacie: psychologiem.

 Dodaj komentarz