gru 272012
 

Płodne i niepłodne dniMetoda na kalendarzyk - ciąża, antykoncepcja

W dzisiejszych czasach, naturalne metody planowania rodziny zostały w znacznym stopniu wyparte przez hormonalne. Kobiety wybierają łatwą drogę – przyjmując pigułki antykoncepcyjne, nie muszą się zastanawiać nad tym, kiedy są płodne, a kiedy nie są. Jednakże, hormonalna regulacja cyklu, pomimo swojej wysokiej skuteczności, nie dla każdej kobiety jest dobrym wyjściem. Szczególnie, gdy ta terapii farmakologicznej stosować nie może, bądź nie chce – na przykład ze względu na swój światopogląd. W takiej sytuacji, warto przyjrzeć się naturalnym sposobom wyliczania dni płodnych i, obserwując własne ciało, zrozumieć swój cykl. Jeśli działania powiązane z wyznaczaniem owulacji, a więc jajeczkowania prowadzone są rzetelnie, to kobieta z powodzeniem będzie w stanie świadomie zaplanować współżycie – by zajść w ciążę, bądź też wręcz przeciwnie.

Kobieta, jak wynika z wyliczeń statystycznych, jest płodna przez około 4% swojego życia. I choć na pierwszy rzut oka brzmieć to może kuriozalnie, to takie są fakty. W wiek rozrodczy dziewczyna wchodzi w wieku 10-15 lat. Menopauza, kończąca tę fazę, przychodzi około pięćdziesiątego roku życia. W czasie cyklu miesięcznego, dni płodne, a więc takie, w których komórka jajowa znajduje się w macicy i może być zapłodniona przez plemnik trwają około 48 godzin. Jak więc widać z powyższych wyliczeń, kobieca płodność należy do rzadkości. Z drugiej jednak strony, nie jest trudno trafić w taki płodny dzień i zajść w ciążę. Jeśli jednak kobieta będzie uważnie obserwować swoje ciało, z pomocą naturalnych metod planowania rodziny, jej szanse na to, by wyznaczyć dni płodne są spore.

Przejdźmy więc do konkretów, a więc do opisu naturalnych metod planowania rodziny, które de facto wszystkie sprowadzają się do wyliczania, kiedy następuje owulacja. Mówiąc oględnie, owulacja następuje mniej więcej w połowie cyklu miesięcznego – pomiędzy dziewiątym a szesnastym dniem następującym po rozpoczęciu menstruacji. Informacja ta jednak jest zbyt mało dokładna – rezygnacja ze współżycia na ponad tydzień mogłaby być dość problematyczna. Na szczęście istnieją znacznie dokładniejsze wyliczenia, które pozwalają z niemal stuprocentową pewnością ustalić, czy kobieta ma dni płodne, czy też nie.

Wszystkie naturalne metody antykoncepcyjne oparte są o obserwację kobiecego ciała. Pod uwagę brana jest temperatura ciała, typ śluzu z szyjki macicy, położenie szyjki macicy, jak i czynniki dodatkowe takie, jak bolesność piersi. Kobieta, która chce precyzyjnie wyznaczyć swoje dni płodne, powinna rozpocząć od założenia kalendarza, w którym zapisywać będzie obserwacje dotyczące tych kwestii z dnia na dzień.

Obliczanie płodnych dni

Najważniejsze są obserwacje dotyczące śluzu pochwowego – jest to dość dokładny wskaźnik płodności, bądź niepłodności. Kobieta powinna zwrócić uwagę na jego konsystencję, jak i kolor – na przykład w trakcie wizyty w toalecie. Śluz wskazujący na płodność będzie przeźroczysty, lepki i kleisty – konsystencją przypomina białko jajka kurzego. W dni niepłodne zaś, śluz będzie mętny, mleczny, w białym, bądź lekko żółtym odcieniu. Pierwszy opisany typ, sprzyja przenikaniu plemników do macicy, drugi zaś, skutecznie je blokuje.

W czasie dni płodnych, podniesieniu ulega także temperatura kobiecego ciała. Przy regularnych, codziennych pomiarach, łatwo można wykryć wahania w połowie cyklu. Przyjmuje się, że dni względnie płodne rozpoczynają się na sześć dni przed przewidywanym skokiem temperatury (o około 0,2 stopnia) i trwają aż do trzeciego dnia po podniesieniu się ciepłoty ciała. Po upływie tego czasu, można uznać, że kobieta jest w stu procentach bezpłodna, aż do czasu kolejnej owulacji. Pamiętać trzeba, że metoda termiczna wyznaczania dni płodnych działa tylko i wyłącznie, jeśli temperatura mierzona jest codziennie – tym samym termometrem, w tym samym miejscu (do wyboru: pochwa, odbyt, bądź jama ustna).

Za najskuteczniejsze uznaje się połączenie obu metod w ramach jednej, spójnej strategii. To tak zwana metoda objawowo – termiczna, stosowana teraz najczęściej. Rezultaty, jak pokazują dane statystyczne WHO, to skuteczność na poziomie 87-92%, co jest wynikiem lepszym od osiąganego przez prezerwatywy.

Naturalne metody wyznaczania dni płodnych są skuteczne, o ile kobieta prowadzi rzetelne wyliczenia i kalkulacje. Oczywiście, pamiętać trzeba o tym, że skuteczność rośnie wraz z czasem prowadzenia tak zwanego kalendarzyka. Kobiety, które ten sposób planowania rodziny stosują z powodzeniem od lat, twierdzą, że potrafią niemal dokładnie wyczuć moment owulacji. Jeśli więc tylko mamy odpowiednią ilość czasu i cierpliwości, warto poznać dokładnie swój organizm i zrezygnować z farmakologicznych i mechanicznych metod antykoncepcyjnych.

 Dodaj komentarz