sty 302014
 

Czy warto wracać do byłego/byłej?Związki dwojga ludzi rozpadają się z różnych przyczyn. Powodem może być znudzenie partnerem, rutyna w pożyciu seksualnym oraz fizyczne lub moralne skrzywdzenie przez partnera (zdrada). Rozstanie wynika ze świadomych decyzji podjętych niekiedy impulsywnie. Kiedy już dojdzie do niego, każda strona w sposób indywidualny przeżywa je i stara się z nim uporać. W wielu przypadkach okazuje się, iż rozstanie nie było dobrym pomysłem i wówczas partnerzy rozważają możliwość powrotu do stanu poprzedniego, czyli do wspólnego związku.

Czy jednak warto powracać i jakie mogą być tego konsekwencje? Powroty nie zawsze są łatwe. Duże znaczenie ma powód rozstania. W sytuacji, kiedy była to zdrada fizyczna trzeba uzmysłowić sobie, że wybaczenie jej i jej akceptacja może nigdy nie dość do skutku. W innych okolicznościach rozstania, kiedy było ono krokiem do poznania nowych doznań seksualnych, realizacją cicho skrywanych fantazji czy chęcią odczucia odrobiny szaleństwa, powrót do byłego/byłej jest spowodowany poczuciem stabilizacji w związku. Partnerzy wracają do siebie, ponieważ stwierdzają, że ich wspólny związek to najlepsza rzecz, jaka do tej pory im się przytrafiła.

Kiedy późniejsze związki okazują się totalnymi porażkami kochankowie dopiero po czasie doceniają, co stracili. W takiej sytuacji powrót do partnera będzie skutkować dbałością o filary tego związku, a zwłaszcza o drugą osobę. Doceniając związek, partnerzy chcą go za wszelką ceną utrzymać, starając się zrozumieć i wesprzeć stronę przeciwną tego związku. Poza tym może się okazać, że uczucie łączące obie strony jest tak silne, że po rozstaniu nie można się go wyzbyć. Więzi miłosne, przyjacielskie i seksualne, zwłaszcza po długoletnim trwaniu związku, nie pozwalają na rozpoczęcie nowego życia towarzyskiego i partnerskiego. Psychologowie radzą, aby w takich sytuacjach, kiedy istnieje poważna nić porozumienia na różnych płaszczyznach życia codziennego obojgu partnerów spróbowali oni odbudować zniszczony związek.

Związek odbudowany umiejętnie będzie posiadał trwałe fundamenty, niezniszczalne pomimo dalszych nieporozumień w związku. Prawdziwe uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi zdarza się niezmiernie rzadko, a wielu ludzi wcale go nie doświadcza, dlatego warto o nie walczyć wszystkimi możliwymi sposobami. Powrót do byłego/byłej partnerki niekiedy jest podyktowany własną wygodą. Kiedy szaleństwa i życie w samotności zaczynają przeszkadzać, to szybko przypominają się miłe chwile trwającego związku. Mężczyźnie odpowiada zadbany dom i praktyczne zainteresowanie jego osobą, natomiast kobieta pragnie od partnera oparcia i fizycznej pomocy. Powrót do takiego związku może być układem pasującym obydwojgu ze stron. Niestety badania pokazują, że osoby trwające w takim związku nie czują się w nim spełnione, a partnera traktują lekceważąco nie okazując mu uczucia miłości. Przed decyzją o powrocie do byłego/byłej warto się zastanowić nad jego konsekwencjami. Chociażby po to, aby czas spędzony na powrocie nie był czasem straconym. Naczelną zasadą obowiązującą w takich nawrotach są starania każdej ze stron związku.

Oboje partnerzy muszą pragnąć odbudowania związku, w równym stopniu. Następną sprawą decydującą o powrocie są jego przyczyny. Dlaczego partnerzy pragną do siebie wrócić? Trzecią, choć nie ostatnią kwestią są powody rozstania. Pamiętać należy, że pewnych rzeczy, pomimo usilnych starań nie można wymazać z pamięci. Związek odbudowywany na wzajemnym obwinianiu się, podejrzliwości i braku zaufania nie ma szans na przetrwanie. Z drugiej jednak strony rozstanie może być sposobem na docenienie tego, co oferowali sobie nawzajem partnerzy w trwającym związku.

 Dodaj komentarz