kwi 212013
 

Badania ginekologiczne dla każdej kobiety kojarzą się ze stresem i nieprzyjemnymi doznaniami. Sama myśl o tym jest przerażająca i odbija się negatywnie na jej samopoczuciu. Badania te należą jednak do tych badań, które kobieta musi wykonywać bez względu na swój stan emocjonalny czy psychiczny. Stres związany z wizytą u ginekologa, można znacznie złagodzić poprzez odpowiednie przygotowanie się.

Poznając głębszy jego sens, kobiety przekonują się o jego słuszności i traktują badanie, jako oczywisty, coroczny obowiązek. Przygotowania do takiej wizyty mają podłoże fizyczne i psychologiczne. Fizycznymi czynnościami do wizyty w gabinecie ginekologicznym jest szczególna dbałość o higienę intymną. Doskonale sprawdzają się w tej kwestii żele do higieny intymnej oraz jednorazowe chusteczki, których można użyć bezpośrednio przed wejściem do gabinetu ginekologicznego.

Duże znaczenie ma powód wizyty lekarskiej. W przypadku niedogodności związanych ze zbyt obfitymi upławami, które mają nietypowy zapach lub wygląd higiena intymna nie powinna być przesadna. Lekarz ginekolog musi sam ocenić kolor upławów i dolegliwość dotykającą pacjentkę. W przypadku, kiedy wizyta jest wizytą pierwszą dodatkowo kobieta (młoda dziewczyna) powinna poznać szczegóły dotyczące wyposażenia gabinetu lekarskiego, a zwłaszcza wygląd fotela ginekologicznego, na który może zostać poproszona.

Badanie ginekologiczne składa się z kilku etapów. Lekarz na sam początek przeprowadza wywiad z pacjentką na temat jej przypadłości lub tego, w jakim celu przybyła do gabinetu lekarskiego. Szczera rozmowa z lekarzem to początek wzajemnego zrozumienia obydwu ze stron i obdarzenia się szczególnym rodzajem dyskrecji. W wywiadzie kobieta może zapytać lekarza o szczegóły życia seksualnego, o choroby weneryczne oraz poruszyć każdy inny temat posiadający wątek ginekologiczny.  W przypadku, kiedy jest to pierwsza wizyta ginekologiczna, kobieta w wywiadzie z lekarzem powinna o tym wspomnieć. Informacja ta będzie pomocna w dalszej części badania, czyli na fotelu ginekologicznym. Lekarz poinstruuje o sposobie ułożenia kobiecego ciała oraz skomentuje wykonywane przez siebie czynności związane z badaniem lekarskim.

Widok fotela ginekologicznego jest kojarzony przez kobiety z nieprzyjemnymi doznaniami i naruszeniem ich intymności. Badanie to jest jednak bezwzględnie potrzebne, a w niektórych wypadkach może uratować kobiecie życie. Podobnie, jak badanie piersi, które także powinno zostać przeprowadzone w gabinecie lekarskim, przez przyjmującego lekarza. W praktyce lekarze często zapominają o tym fakcie skupiając się jedynie na części dolnej kobiety. Badania ginekologicznego, jak i całej wizyty w gabinecie nie należy się obawiać. Profesjonalne podejście do pacjentki oraz serdeczność i delikatność to cechy dobrego ginekologa. Dla kobiety liczy się także czas takiej wizyty, ponieważ badania ginekologiczne powinny odbywać się w określonych dniach cyklu. Lekarz z całą pewnością zapyta kobieta o datę początku ostatniej miesiączki, o stosunki seksualne, stosowanie antykoncepcji oraz o przebyte ciąże. Wywiad ten będzie pomocny w dalszym leczeniu lub badaniach kontrolnych.

Aspekt chorób wieńcowych czy raka narządów rodnych występujący w rodzinie będzie powodem do aplikacji i dopasowania odpowiedniego dla kobiety lekarstwa czy środków antykoncepcyjnych. Nasuwać się może jedno pytanie: Jak rozpoznać, który lekarz wykazuje wyrozumiałość i subtelność wobec pacjentek? Pomóc może opinia matki, siostry, przyjaciółki, sąsiadki, które doświadczyły pozytywnego kontaktu z danym lekarzem ginekologiem.

  Jedna odpowiedź do “Badania ginekologiczne – niepotrzebne obawy”

  1. To prawda, obawy przed ginekologiem są zupełnie niepotrzebne. Niestety, miewamy je nie tylko przed pierwszą wizytą. Jak się okazuje, nawet będąc stałymi pacjentkami, nie mówimy swojemu lekarzowi o wszystkim. Dlaczego tak się dzieje? http://kobiecosc.info/suchefakty/suchosc-pochwy-wywyoluje-suchosc-w-ustach/

 Dodaj komentarz