maj 302013
 

Niskie libido, jak przeciwdziałaćIndywidualność ludzka objawia się w zachowaniu człowieka, jego predyspozycjach do postępowania, ale też w jego upodobaniach i chęci tworzenia własnego, niepowtarzalnego życia. W sferze intymnej ludzie również znacznie różnią się od siebie zachowując swoją prywatną odrębność. Zwiększona ochota na seks lub jej brak jest odpowiednio adekwatna do posiadanego libida kształtującego się na określonym poziomie. Jego zanik jest równoznaczny z brakiem ochoty na seks i z wstrzemięźliwością seksualną. Nie jest to zbyt korzystna zaleta, ani dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ani dla psychiki człowieka, a tym bardziej dla zachowania pozytywnych relacji z partnerem, (jeśli jest się w związku).

Oziębłość seksualna ma różne podłoża. Odpowiedzialne za to mogą być fizyczne doznania, które działają odpychająco względem współżycia seksualnego, strach przed stosunkiem seksualnym, bądź niedostateczne odczuwanie przyjemności podczas aktu seksualnego. Aseksualizm może mieć także podłoże psychiczne lub ścisłe powiązanie z ukrytymi chorobami. U kobiet zmniejszone libido ma ścisłą współzależność z zaburzeniami hormonalnymi objawiającymi się podwyższonym poziomem prolaktyny. Przyczyny mogą tkwić w zaburzeniach endokrynologicznych, w niewłaściwym funkcjonowaniu układu nerwowego, ale również być wynikiem nasilającej się depresji czy przyjmowania leków.

Brak pociągu seksualnego może być objawem nieakceptowania partnera, z którym aktualnie jest się w związku. Naukowe spostrzeżenia udowodniły, ich w pierwszych dwóch latach związku czujemy się szczęśliwi, a nasz partner to najwspanialsza osoba na świecie. W tym czasie sfera współżycia seksualnego jest na idealnym poziomie. Po upływie tego magicznego czasu, poziom fenyloetyloaminy – magicznego hormonu uważanego za „różowe okulary”, znacznie opada ukazując całą prawdę o partnerze. W tym czasie zauważono spadek libido i zwiększenie oziębłości seksualnej. Prawda jest jednak taka, iż życie bez seksu, zwłaszcza w związku na dłuższy czas nie jest możliwe. Jak sobie, zatem radzić z brakiem ochoty na sex? Dla wielu seks jest zwieńczeniem mile spędzonego dnia lub sposobem na zażegnanie konfliktów pomiędzy partnerami. Kobiety oczekują zrozumienia i czułości. Ogromnie ważna jest gra wstępna wymagająca od mężczyzny niezwykłego zaangażowania. Kobiece libido, głównie to uśpione musi poprzez pieszczoty, grę słowną, doznania wzrokowe zostać obudzone.

Dla mężczyzn jest to wielkie wyzwanie, jednakże cierpliwość i delikatność może zostać nagrodzona idealnym współżyciem seksualnym. Pod żadnym pozorem nie wolno zmuszać strony przeciwnej do rzeczy, które ona nie chce i nie akceptuje. Akt miłosny każdej ze stron musi przynosić przyjemne doznania seksualne, a nie być jedynie przykrym obowiązkiem wobec partnera. Kojarzenie miłości fizycznej z nadzwyczaj przyjemnymi doznaniami skutkuje częstszym myśleniem o niej i zwiększeniem chęci doznawania tych odczuć. Dla związków o długim stażu warto przypomnieć, iż niekiedy do sypialni wkracza rutyna.

Warto jest, więc stwarzać sytuacje dla nowych eksperymentów seksualnych. Naukę i informacje na ten temat znajdziemy w kolorowej prasie, na internetowych portalach tematycznych oraz dzięki rozmowom z kompetentnymi w tej kwestii osobami. Nowe doznania erotyczne, które sprawdzają się w praktyce dają szanse na wyzbycie się emocjonalnych podłoży odpowiedzialnych za brak chęci do seksu. Pod rozwagę trzeba wziąć także środki farmakologiczne oparte na naturalnych składnikach lub po konsultacji z lekarzem wdrożyć właściwe leczenie farmakologiczne.

 Dodaj komentarz