gru 162013
 

Masochizm - dewiacja seksualnaSeksualne doznania człowieka mają swój początek w grze wstępnej, która kończy się pełnym stosunkiem płciowym dążącym do zupełnego zaspokojenia – orgazmu. Nie wszystkie zachowania objawiające się przed, w trakcie i po stosunku płciowym są zachowaniami, które akceptują wszyscy. Wyróżnia się wiele grup społecznych, które kierują się zupełnie innymi sposobami na własne podniecenie. Jedną z takich grup są masochiści.

Masochizm jest uważany za zaburzenie polegające na uzyskaniu niespotykanych podniet seksualnych podczas zadawania bólu fizycznego, poniżania drugiej osoby oraz znęcania się nad nią psychicznie. Jest to stan, który nie jest powszechnie zrozumiały, ponieważ większość kochanków woli stosować czułość i delikatność wobec partnera seksualnego, aniżeli zadawać mu ból fizyczny czy też samemu doświadczać takiego bólu. Zachowania te dla niektórych osób są niezrozumiałe, kiedy jednak nie dotyczą ich osobiście to w pełni je akceptują. Poza tym masochista jest człowiekiem czerpiącym najwięcej satysfakcji seksualnej z tego, że poniżana jest jego godność, obrażane jego człowieczeństwo oraz cieleśnie naruszone jego ciało.

Każdy człowiek ma mniej lub bardziej wstydliwe fantazje seksualne. Nie wszystkie są wcielane w życie i pozostają w obszarze fantazji seksualnych. Osoby, które nie muszą realizować w praktyce tych fantazji potrafią odczuć podniety seksualne w inny, bardziej naturalny sposób. Masochiści swoje fantazje seksualne wcielają w praktykę ze względu na to, że tylko w ten sposób mogą doznać podniet erotycznych i przeżyć zupełne spełnienie seksualne. Odczuwanie bólu, cierpień cielesnych jest podczas aktów seksualnych masochisty naturalnym zachowaniem. Nauka stwierdza, iż masochizm to zaburzenie natury psychicznej, jednakże w żaden sposób nie jest one niebezpieczne dla reszty społeczeństwa. To, w jaki sposób człowiek wybiera sobie formy współżycia seksualnego jest jego indywidualną sprawą. Formy współżycia seksualnego takie, jak masochizm nie są niebezpieczne, a mogą wywołać niesamowite podniety seksualne.

Ludzie – kobiety i mężczyźni niebędącymi masochistami od czasu do czasu pragną wcielić się w rolę osób dominujących, ubranych w skórzane elementy, stojących z biczem w ręku. Są to przebrania tolerowane przez społeczeństwo i nie należą do form masochizmu. Masochiści podczas gry wstępnej idą dalej robiąc użytek z trzymanego w ręku bicza, używając kajdanek do krępacji partnera seksualnego, a nawet okaleczając partnera lub go gwałcąc. Czynności te są największą podnietą dla masochisty, ale co najważniejsze odbywają się za zgodą obydwu partnerów. W innym przypadku są niedopuszczalnym naruszeniem prawa i podlegają karze więzienia. Masochiści dobierają się w pary według swoich preferencji seksualnych. Dopasowanie w sferze intymnej jest najlepszym rozwiązaniem dla zaspokojenia żądzy masochisty.

Kiedy zaczyna się masochizm? Nauka nie stwierdza jednoznacznie ani jego przyczyn powstawania, ani tego, kto w przyszłości będzie pod jego wpływem. Mówi się, iż być może jest on powodem skrywanych fantazji seksualnych zaczynających się już w wieku dojrzewania, a realizowanym w dorosłym życiu. Za inną przyczynę masochizmu uważa się chęć silnej dominacji nad partnerem. Udowodniły to badania, które pokazały, że większa grupa masochistów to, na co dzień grupa społeczna o spokojnym usposobieniu, niewyłaniająca się tłumu, żyjąca spokojnie. Masochizm może być zachętą do jeszcze bardziej radykalnych fantazji seksualnych przeradzających się w sadomasochizm.

  Jedna odpowiedź do “Masochizm – dewiacje seksualne”

  1. „Masochizm jest uważany za zaburzenie polegające na uzyskaniu niespotykanych podniet seksualnych podczas zadawania bólu fizycznego, poniżania drugiej osoby oraz znęcania się nad nią psychicznie.”
    Coś się komuś pomyliło.
    To sadyzm, a nie masochizm.
    Masochizm, to potrzeba oddania się dominującej partnerce/partnerowi.

 Dodaj komentarz